Su arıtma filtre değişimi nasıl yapılır sorusunun cevabını bu yazımızda sizlere veriyoruz. Bulunduğunuz bölgedeki su arıtma tesisleri, suların içindeki sağlığımıza zararlı maddeleri arıtır ancak su bu tesislerden binalarımıza gelene kadar kilometrelerce uzunlukta borulardan geçer. Bu boruların temizliği ne yazık ki mümkün olmadığı için musluktan akan şebeke sularının temiz ve içilebilir olma garantisi yoktur. Bu nedenle alınabilecek en basit önlem bir su arıtma cihazı satın almak olur. Herhangi bir su arıtma sistemi satın aldığınıza temiz ve içilebilir suya sahip olabilirsiniz. Su arıtma cihazları basit bir sistemle çalışır. Kirli su cihaza girer filtreden geçer ve filtrelenmiş su temiz şekilde dışarı çıkar. Su arıtma cihazlarında filtreler ana parça olmaktadır. Filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesi ve bakımlarının yapılması su arıtma cihazlarının uzun süre kullanılması açısından önemli bir rol oynar.

Su arıtma cihazlarında filtreler en önemli bileşenlerdir. Suda çözünen maddeleri, kimyasalları ve zararlı her şeyin giderilmesi görevini üstlenir. Piyasada halihazırda satışta olan su arıtma sistemlerinin çoğunun filtreleri yoğun kullanım olmadığı sürece 6 ya da 12 ayda bir kez olmak üzere değiştirilmesi gerekmektedir. Filtrelerinizin bakımını, değiştirmelerini düzenli olarak takip ettiğiniz takdirde su arıtma cihazınızı daha uzun süre kullanabilir ve içtiğiniz suyun daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Su Arıtma Filtreleri Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Su arıtma cihazı sahiplerinin en çok sorduğu sorulardan biri de su arıtma filtrelerini ne zaman değiştirmeliyim oluyor. Su arıtma sistemlerinin değiştirilme zamanının geldiğinin anlamanın çeşitli yolları vardır. Uzun süreli kullanımlarda kirli suyun içinde bulunan ve cihaz yoluyla arıtılan zararlı maddeler filtrelerde birikir ve zamanla filtreyi tıkar. Tıkanmış bir filtreli su arıtma cihazı düzgün çalışmaz.

Su arıtma cihazlarında markalar ne zaman değiştirilmesi gerektiğini açıkça belirtmiştir. Su arıtma sistemlerinin kullanım kılavuzlarında, cihazın üzerindeki minik notlarda ya da markanın internet sitesinde filtre değişim tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Biz de size markanın kendi önerisini uygulamanızı ve bu tarihlerde değişim yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir diğer yol ise performans düşüklüğü görülmesidir. Su arıtma cihazları eski performansı ile çalışmıyorsa ve herhangi bir filtre değişim süresi önermiyorsa artık değiştirme vaktinin geldiğini anlayabilirsiniz. Su arıtma cihazından çıkan suyun kokusunda farklılık, içinde tortular, tat değişimi gibi durumları fark ettiğiniz takdirde filtre değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun dışında çıkış yapan suyun hızı azaldığında filtre tıkanmaya başlamış olabilir. Bu zamanda da filtrenizi değiştirebilirsiniz.

Su Arıtma Filtre Değişimi Nasıl Yapılır?

Aşağıda standart ters ozmoz sistemleri bulunan su arıtma filtre değişimi nasıl yapılır bundan bahsettik. Her marka su arıtma cihazının filtreleri aşağıdaki şekilde yapılmayabilir. Bu nedenle teknik servisimizle telefon numarası (0232 475 01 75) ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

İlk olarak ters ozmoz sistemine giden şebeke suyu valfini kapatın. Basınç denge tankındaki vanayı apatın. Tankın üstünde bulunan mavi küresel vanayı saat yönünde döndürerek bunu yapabilirsiniz. Buzdolabına giden bir hat varsa bu vanayı da kapatın. Su arıtma sisteminin bağlı olduğu musluğu açın ve basıncı boşaltın. Filtre değiştirirken akan su yeri kirletmemesi için filtre yuvasının altına tepsi koyun. Dikey filtre yuvalarını kapaktan çıkarın ve eski filtre kartuşunu sökün. O-ringleri titiz bir şekilde çıkardıktan sonra temiz bir yüzeye koyun. O-ringleri nazikçe silin ve aşınma, kesik olmamasına dikat edin. O-ring hasar görürse değiştirin. Filtre yuvalarını ılık suyla yıkayın. O-ringi filtre kabına iyice oturtun. Filtreyi doğru filtre kabına takın ve vidalayın.

Buna da göz atın: Reverse Osmosis System Nedir?

tıkla ara
0232 475 01 75
mesaj at
WhatsApp